Vanuatu, Malekula - aboriginers are lighting fires
tradiční způsob rozdělávání ohně

ÚTĚK NA VANUATU (2014)

Pro řadu cestovatelů je magnetem, který je přitahuje na Vanuatu, porcelánový obraz tajemné Lady s jednorožcem ukrytý ve vraku zaoceánského parníku SS President Coolidge. Pro jiné to mohou být pozůstatky válečné historie roztroušené po vnitrozemí souostroví, další lákají legendy či neobvyklá přívětivost místních obyvatel, kteří byli už dvakrát vyhodnoceni jako nejšťastnější národ světa. A to navzdory tomu, že vanuatské souostroví patří mezi nejnebezpečnější oblasti Země z hlediska hrozby přírodních živlů. Tajemná Lady přilákala i australské lékaře, kteří již léta pečují o zdraví místních domorodých obyvatel. Podobně jako mnoho dalších cizinců, kteří unikli hektickému rytmu západní civilizace a rozhodli se zdejším ostrovům pomáhat, tu našli nový domov. O práci těch, kteří místním pomáhají udržovat živé původní tradice, o tajemných obřadech, tabu a přírodní medicíně a samozřejmě o bohatství okolního podmořského života a doposud neprobádaných korálových útesů, vypráví cestopis dvojice českých dokumentaristů Libora Špačka a Petry Doležalové, který je v pořadí již čtvrtým snímkem ze série Útěky do přírody, ověnčené desítkami mezinárodních filmových cen.

Hlavní produkce: Escape to Nature
Námět a Scénář: Libor Špaček and Petra Doležalová
Režie: Libor Špaček
Kamera: Libor Špaček
Druhá kamera: Tomáš Doležal
Komentář napsala: Petra Doležalová a Tomáš Doležal
Komentář četli: Jitka Moučková, Martin Stránský, Vladislav Beneš, Hana Shánělová
Zvuk: KlenkaSound
Dramaturgie: Ladislava Jírová
Střih: Vilém Šrail
Hudba: Jiří Škorpík

Koprodukce: Česká televize
Vedoucí produkce: Lucie Plocková
Výkonný producent: Robert Riedl
Kreativní producentka: Alena Műllerová

Vyrobila Escape to Nature ve spolupráci tvůrčí producentské skupiny Aleny Műllerové, Česká televize

Hlavní partner filmu: Investiční společnost České spořitelny, a.s.

© Escape to Nature a Česká televize 2014

délka filmu: 52min
Formát: PAL, 16:9, Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1 Surround (5.0 pro Českou televizi)
Verze: Česky, Anglicky

Na základě spolupráce s Českou televizi naše produkce podepsala smlouvu na výrobu tří dokumentárních filmů ze série Útěky do přírody (Escape to Nature). V koprodukci vyrábíme tři nové epizody této série. Útěk na Vanuatu, který jsme natáčeli od srpna do října 2013, je prvním z nich.

Celý film je ke shlédnutí v sekci „Filmy a videa“, zde je krátká ochutnávka, trailer k filmu:

Po nominaci filmu Útěk na Svatou Lucii na Grand Prix CIFFT 2014 ve Vídni dostal i tento dokument v dalším ročníku 2015 této mezinárodní soutěže stejné ocenění. Produkce Escape to Nature získává již dvakrát po sobě tuto Nominaci za dokumentární filmy a jako jediná česká produkce od počátku existence CIFFTu (26. ročník).