Tahiťanka na Bora Bora
Tahiťanka na Bora Bora

ÚTĚK NA TAHITI A JEHO OSTROVY (2011)

Útěk na Tahiti a jeho ostrovy (Escape to Tahiti and Her Islands) – dokumentární cestopis, fotografie a příběhy ve druhé části projektu Escape to Nature

Natáčení dokumentu proběhlo na sedmi ostrovech Francouzské Polynésie: Tahiti, Moorea, Huahine, Maupiti, Raiatea, Tahaa a Bora Bora.

Synopsis:

Útěk na Tahiti a jeho ostrovy (Escape to Tahiti and her Islands)
Dokumentární cestopis z cyklu Útěk do přírody/Documentary travelogue of serie Escape to Nature

produkce/Production: Escape to Nature
scénář/Script: Libor Špaček a Petra Doležalová
režie/Director: Libor Špaček
kamera/DoP: Libor Špaček
komenář/Commentary: Petra Doležalová
zvuk/Sound: Klenka Sound, Jiří Klenka
střih/Edit: Štěpán Nepraš, Libor Špaček
hudba/Music: Ole Johrn Myklebust, Viola Juju

odborný poradce/Expert advisor: JUDr ET PhDr Miloslav Stingl, Ladislava Jírová

délka/Running time: 52 min : 16 sec
formát/Format: PAL, 16:9, Dolby Digital 5.1 Surround

verze: Česky, Anglicky, Francouzsky

Druhý ze série cestopisných dokumentů „Útěk do přírody” nabízí nevšední pohled na další z nejkrásnějších míst na Zemi – Společenské ostrovy Francouzské Polynésie. Jaká je dnešní podoba ostrovů, které se již před dvěma staletími proslavily úchvatnou přírodou, magickými rituály a tancem plným nespoutané vášně? Existují tajuplné obřady i v 21. století, nebo jsou to jen pouhá představení pro turisty? Zachovali si místní obyvatelé vztah k přírodě, z níž po staletí čerpali hluboké poznání? Nitky vzájemných souvislostí protkávají příběhy tvůrců Útěku nejen na Zemi, ale i pod hladinou oceánu. Vzrušující setkání autorů s inteligentními žraloky boří mýty o krvelačných predátorech a líčí nezapomenutelné dojmy z prvních setkání s těmito vládci hlubin. Žraloci, stejně jako mořské želvy, přežili stovky milionů let, aby se dnes díky člověku ocitli na pokraji vyhubení.

Poetické ladění, ale i akční záběry predátorů, přibližujících se často na dosah, vzbuzují v divácích mnoho asociací s vlastními prožitky. Řada dokreslujících témat dotváří stěžejní ideu dokumentu, a oslovuje širokou škálu diváků. Harmonické souznění obrazu, hudby a komentáře poskytuje nevšední intimní zážitek. Útěk na Tahiti provází diváka nenásilně, ale přesto naléhavě při pokorném vstupu do nádherného chrámu matky přírody.

Celý film je ke shlédnutí v sekci „Filmy a videa“, zde je krátká ochutnávka, trailer k filmu:

Film vznikl na ostrovech Francouzské Polynésie (Společenské ostrovy – Tahiti, Moorea, Raiatea, Taha, Huahine, Maupiti, Bora Bora).
Dokumentární cyklus „Útěk do přírody“ vznikl díky ojedinělé spolupráci dvou fotografů, filmařů a cestovatelů, kteří navázali na společný debut dokumentu „Útěk na Mauricius“ a vzniká tak druhá epizoda ze seriálu.