Petra Dolezalova

Petra Doležalová (*1976)

Vystudovala ekonomii v Čechách a Media Relations v Kalifornii. Coby fotografka a cestovatelka propojila své zájmy s publicistikou přímo ve své profesi. Patnáctým rokem se věnuje kompletní produkci firemních časopisů a zajišťuje Public Relations pro automobilku Volvo.

Své první fotografie představila veřejnosti na multimediální výstavě „Doteky Severu“ v pražské galerii Karolinum v lednu 2007. Pod stejným názvem vydala i knihu, v níž publikované snímky okořenila vlastní poezií a příběhy z cest. Část její tvorby je věnována nejstaršímu evropskému národu, žijícímu za polárním kruhem v oblasti Finnmarku. Petře se podařilo nahlédnout do života tamních obyvatel a jejich hodnoty uprostřed samoty zprostředkovat návštěvníkům výstav a čtenářům. Během čtyř let se Petra Doležalová vydala na místa za polárním kruhem již více než desetkrát a díky místnímu průvodci a přátelům měla možnost vyjádřit hloubku a pochopení těžkého, a přesto svým způsobem romantického života za polárním kruhem.

Petra má za sebou několik úspěšných výstav. Její fotografie a příběhy z různých koutů světa byly mnohokrát publikovány v českých i zahraničních časopisech.

Ve svých krajinných kompozicích hledá cesty přiblížení k přírodě a jejímu poselství, které posiluje, léčí a vnáší klid do duše.

Petra během roku 2008 absolvovala potápěčský trénink a s Liborem Špačkem, profesionálním fotografem a instruktorem potápění, se pustili do společného dlouhodobého projektu „Escape to Nature“ (Útěk do přírody). Na podzim roku 2009 dokončili jeho první část „Útěk na Mauricius“ a uvedli stejnojmenný dokumentární film a výstavu velkoformátových fotografií.

Filmový debut Libora a Petry sklidil hned na začátku mimořádný úspěch. Na 42. Mezinárodním festivalu turistických filmů v Karlových Varech v kategorii televizních dokumentárních a publicistických filmů se umístil na druhém místě, a byl tak oceněn jako nejlepší český film na festivalu. Tento úspěch nebyl jediný, následoval celosvětový „Oskar“ za krátký film Podmořská Opera (více na těchto stránkách v sekci Ocenění).

V březnu 2011 úspěšně uvedli druhou epizodu souboru „Útěků“ s názvem „Útěk na Tahiti a jeho ostrovy“. Tento dokumentární film opět získal mnoho ocenění na mezinárodních filmových festivalech v ČR a zahraničí.

V lednu 2012 vytvořili patnáctiminutový poetický dokumentární film pro Správu Krkonošského národního parku (KRNAP) s názvem „O lese a vodě“.

Útěk na Svatou Lucii“ – třetí epizoda z Útěků do přírody – měl premiéru v lednu 2013. Tento dokumentární film natočený v Karibiku byl rovněž oceněn na různých mezinárodních filmových festivalech.

V březnu 2014 dokončili čtvrtý díl série nazvaný „Útěk na Vanuatu“.

Pátá část, „Útěk na Papuu-Novou Guineu“, měla světovou premiéru v únoru 2015 na NYU v New Yorku.

Šestá epizoda pojmenovaná „Útěk na Maledivy“ je zatím poslední ze série 52minutových dokumentů a byla dokončena v dubnu 2015.

V prosinci 2017 je dokončen nový projekt, trilogie „Útěk na Kostariku“ – tři hodinové dokumenty, které byly natočeny a zpracovány v rozlišení 4K. Tato trilogie je nejen svým zpracováním, ale i tématem odlišná oproti předchazejícím epizodám.

Zajímavosti:

Dokumenty z filmové produkce Escape to Nature získaly během šesti let přes 70 cen na mezinárodních filmových festivalech. Více na těchto stránkách v sekci Ocenění.

Ve filmových projektech Escape to Nature se Petra věnuje převážně fotografii, komentáři a produkci.

_ET_2518oWEB