Libor Spacek

Libor Špaček (*1966)

– režisér dokumentárních filmů
– kameraman (DoP)
– podvodní kameraman
– pilot a kameraman pro letecké práce bezpilotním systémem (UAS)
– profesionální fotograf (AF)
– instruktor potápění (AOWI a SPI SSI)
– námořní kapitán
– zakladatel Escape to Nature

Na konci devadesátých let studoval na New York Institute of English and Business v New Yorku a v té době začal s fotografií. Krátce poté se prosadil na poli reklamy, kam pronikl se svým netradičním pojetím uměleckých aktů. Křivky ženského těla totiž začal zachycovat pod vodní hladinou.

Stejně jako mnoho jiných fotografů nachází Libor inspiraci v kráse ženského těla, které však zobrazuje poněkud nezvykle. Aktérky svých snímků fotografuje pod vodní hladinou. Tak vznikla jeho nejznámější kolekce z volné tvorby „Underwater Fine Art Nudes“. První ze snímků pořídil již v roce 2002 a k dnešnímu dni sbírka obsahuje několik desítek velkoformátových fotografií, které vystavuje a publikuje po celém světě.

Jako instruktor potápění a specialista na fotografii a filmování pod vodou se zúčastnil několika projektů a expedic. Během nich postupně vznikají další snímky z podmořského světa zaměřené převážně na makrofotografii.

Jeho tvůrčí práce jej právem řadí mezi světové fotografy a dokumentaristy. To dokládá autorova prezentace ve fotografických publikacích a ocenění na mezinárodních filmových festivalech.

Filmografie

V roce 2008 zahájili společně s Petrou Doležalovou rozsáhlý projekt „Escape to Nature“ (Útěk do přírody), který je postupně skládán z několika samostatných projektů. První z nich, který dokončili v srpnu 2009 výstavou velkoformátových fotografií a uvedením cestopisného dokumentu, nesl název „Útěk na Mauricius“.

Tento společný debut sklidil hned na začátku mimořádný úspěch, kdy dokumentární film „Útěk na Mauricius“ získal druhou cenu na 42. Mezinárodním festivalu turistických filmů v Karlových Varech (Tourfilm Karlovy Vary) v kategorii televizních dokumentárních a publicistických filmů, a byl tak oceněn jako nejlepší český film festivalu!

Na tento úspěch navázal celosvětový „Oskar“ za krátký film „Podmořská Opera“ na Mezinárodním festivalu krátkých filmů v Anglii.

V březnu 2011 úspěšně dokončili druhou epizodu projektu, tentokrát s názvem „Útěk na Tahiti a jeho ostrovy“. Tento dokumentární film opět získal mnoho ocenění na mezinárodních filmových festivalech v ČR i za hranicemi.

V lednu 2013 vznikl „Útěk na Svatou Lucii“ – třetí díl z Útěků do přírody. Také tento dokumentární film natočený v Karibiku bodoval na mezinárodních filmových festivalech.

V březnu 2014 dokončili čtvrtou epizodu nazvanou „Útěk na Vanuatu“ a ani ona nezůstala s mezinárodními oceněními oproti předešlým dokumentům pozadu.

V lednu 2015 je představen zatím nejúspěšnější film série – Útěk na Papuu-Novou Guineu“. V únoru pak proběhla jeho světová premiéra na NYU v New Yorku. Následně získal přední ocenění z mezinárodních filmových festivalů v Německu, Portugalsku, Bulharsku, Francii, USA, Polsku…

V dubnu 2015 byla dokončena zatím poslední, šestá epizoda ze jmenovaného souboru – „Útěk na Maledivy“. Festivalovou premiéru si prožila opět v New Yorku, kde byl film nominován mezi finalisty na WCFF.

Kromě dokumentární série „Útěk do přírody“ se v roce 2012 zrodil také patnáctiminutový poetický dokumentární film pro Správu Krkonošského národního parku (KRNAP) s názvem „O lese a vodě“. Libor se zde tentokrát ujal nejen kamery, ale i celé postprodukce.

Po dokončení každého dokumentárního filmu vyrábí trailery k filmům – krátké videoklipy z míst, jež navštívili, zejména o živočiších, které filmovali a jež se stávají nedílnou součástí jeho tvorby. Příkladem jsou na Maledivách natočený videoklip „Angels of the Ocean“ a výběr záběrů z Liborových cest podmořským světem „Underwater Showreel“.

Zajímavost

Všechny dokončené filmy z filmové produkce Escape to Nature získaly ceny na mezinárodních filmových festivalech! Více na těchto stránkách v sekci Ocenění.

Jako kameraman Libor příležitostně spolupracuje s dalšími filmovými produkcemi. Například se podílel na dokumentárním filmu o mayském kalendáři režiséra Pavla Bezoušky Konec světa byl a bude“ pro Českou televizi. Filmování probíhalo mezi šamany v Mexiku, Guatemale a Belize.

Lio in Costa Rica