Strávili jsme jeden na natáčení v Kostarice září a říjen 2016, další natáční probíhalo v únoru a březnu 2017. Nyní se vracíme na Kostariku v září 2017.

Vyrábíme triptych tří dokumentárních filmů (3x 52 minut):

  • 1. dokumentární film: podmořský svět, život a ochrana mořských želv, kekorpaků (velryb) srovnání podmínek pro mořský život v Pacifiku a Karibiku, životní prostředí a život pod mořskou hladinou.
    Kostarika s Tichým oceánem na jedné straně a Karibským mořem na druhé, teplotou vody mezi 21 a 29 °C, vynikající viditelností a svěžím bohatým mořským životem je rájem pro pozorování podmořského světa. Každým rokem se pobřeží této krásné země stává cílem pro tisíce mořských želv, které cestují tisíce kilometrů, aby zde mohly naklást vajíčka. Jako by se jednalo o obrovskou demonstraci, mořské želvy berou kostarické pláže útokem, od malých karet pravých (Eretmochelys imbricata) až po obří kožatky velké (Dermochelys coriacea), a hledají vhodné místo k hnízdění na plážích. Úžasné velryby Keporkaci migrují do vod národního parku Marino Ballena (Punta Uvita, pacifické pobřeží) a 50km vzdáleného ostrova Cano Island. Do této oblasti se vrací pravidelně každý rok. Chtěli bychom být svědky toho, jak zde velryby učí svá mláďata dýchat u hladiny, než se společně vydají na další dlouhou cestu.
  • 2. dokumentární film: druhy pralesa, život zvířat v pralese – obojživelníci a plazi, ptáci, opice, motýli, mravenci a další fauna i flora.
    S pouhými 51 100 kilometry čtverečními rozlohy patří Kostarika mezi dvacet nejvíce biologicky rozmanitých zemí na světě. Zeměpisná poloha blízko rovníku, dvě různá pobřeží a hornatý systém povrchu Kostariky poskytují rozmanitá mikroklimata, která jsou jedním z důvodů tohoto přírodního bohatství, a to jak v počtu druhů živočichů, tak i ekosystémů. Předpokládá se, že se v této malé zemi nachází více než 500 tisíc živočišných druhů, které představují téměř 4 % z celkových odhadovaných druhů po celém světě.
  • 3. dokumentární film: lidé v pralese, jejich zvyky, tradice, historie, příběhy, místní kuchyně, život obyvatel v přírodě.
    Kostarika má přes čtvrtinu svého území pod určitou kategorií ochrany, což s podporou soukromého podnikání pomáhá vytvářet vlastní rezervace určené pro výzkum a ekoturistiku. Jedná se o úsilí zachování přírodního bohatství, které jen málo zemí na světě uskutečňuje a do něhož Kostarika investovala velké prostředky pro blaho současných i budoucích generací. Původními obyvateli současného území Kostarické republiky jsou indiáni či indiánské národy. Existuje osm odlišných etnických (indiánských) skupin, které jsou rozloženy po celé zemi, ale většinou žijí ve svém vlastním území, které je také nazýváno „původní území“. Jednou z největších etnických skupin v Kostarice je Bribri.

Zahájili jsme jednání s partnery a koproducenty. Dáváme dohromady techniku a itinerář filmování v říjnu 2017.

Vzniknou tři samostatné dokumenty o této úžasné zemi ležící ve Střední Americe mezi státy Panama a Nikaragua. Pobřeží na východě je omýváno Karibským mořem, delší část pobřeží na západě Kostariky leží v Tichém oceánu.

Produkce: Escape to Nature
Koprodukce: Česká televize
Hudba: Varhan Orchestrovič Bauer
Zvuk: Jiří Klenka
Střih: Vilém Šrail
Hlavní kameraman (DoP): Libor Špaček
Kameramani: Tomáš Doležal, Jakub Šimůnek, Miloslav Mejla Doležal
Fotograf: Petra Doležalová
Režie: Libor Špaček

Zkušení průvodci: Michal Kopřiva, Abel Bustamante Cerdas, Këysh Mayorga

První ukázka z natáčení na Kostarice: